12 Ağustos 2008 Salı

Alışmak Üzerine - 2

Bir önceki yazımda alışma üzerine yazmıştım. Yazıyı yazdıktan sonra biraz daha dikkat ettim nelere alıştığıma daha doğrusu neleri sıradanlaştırdığıma… Ölüm mesela… Ölümü o kadar sıradanlaştırmışız ki gözümüzün önünde biri ölse neredeyse ona bile kayıtsız kalacağız.

Körfez Savaşı örneğin… Körfez savaşı CNN den yayınlanan bir savaş olarak tarihe geçmiştir. Muhakkak ki zamanında Körfez Savaşı’nı teknolojinin de sayesinde canlı olarak izlediniz. Geceyi gündüzü çeviren füzeleri, silahlardan çıkan ateşi izlemişsinizdir televizyonlarda… Tıpkı bir film izler gibi izlemedik mi o savaşı. Bir yanda bir muhabir bir kameraman bir maçı anlatırcasına bir savaşı anlatıyor, beri yanda ekranın karşısında biz elimizde tabiri caizse patlamış mısır ABD-Irak maçını izliyorduk… İzlemiyor muyduk? Bir filmden ne farkı vardı ki hem izlenen hem de izleyenler açısından… İşte bakın bizler buna ALIŞTIK zamanla. İzlemeye alıştık. Ölümü savaşı sıradanlaştırdık ta ki ölüm bize ya da yakınlarımızdan birine çatana, ateş düştüğü yeri yakar sözünü yaşayana kadar…Amerika Bağdat’a girdiğinde de canlı yayın vardı ve ben de izlemiştim Saddam’ın heykelinin yıkılışını. Sonra Saddam’ın yakalanışı ve sonra idamını da izledim. Hep izledim ve kılım bile kıpırdamadı. Ne var ki altı üstü bir diktatör asılıyordu işte. Bu kadar basitti maalesef ve birkaç gündür bu kez de Rusya Gürcistan arasındaki savaşı izliyoruz. Uçaklar kameralar önünde binaları bombalıyor aynı anda masum siviller ölüyor, kimisi kaçmaya çalışıyor ve biz ekranın diğer tarafından bunları izleyebiliyoruz. Beni bu sıradanlaştırma rahatsız ediyor günlerdir. Bu kadar da alışmak istemiyorum, hayatı bu kadar basite indirgemek acaba ne kadar mantıklı bilemiyorum ama ben böyle böyle her şeye tepkisiz ve alışmış bir birey haline gelmek istemiyorum.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan