17 Ağustos 2008 Pazar

Bir Adam Fark Yaratabilir


One man can make difference… Sinemalarda klişeleşmiş bir sözdür… Bir adam fark yaratabilir şeklinde kabaca çevirisini yapabiliriz. Bu sözü ben inanarak söylerim. 3 yıl gizli müşteri, müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti konusunda çalıştım ve her zaman çalışanların ne kadar önemli olduğuna değindim. Daha önceleri de bir çok kez bu konu üzerine yazılar yazmıştım ancak bu kez doğrudan konunun içine dahil olunca bir kez daha yazmak istedim. Bir satışcı neleri değiştirebilir ya da bir satışçı neler yapabilir? Buyurun birlikte bakalım.
Temmuz ayında bir dizüstü bilgisayar almaya karar vermiştim. Etrafımdaki neredeyse herkes bilgisayar konusunda bana fikir danışmış ya da fikir danışanlarla beraber bilgisayar almışızdır.
Tatil için İstanbul’dan memlekete gitmiştim ve hazır vaktim varken olan mağazaları gezip bilgisayarları incelemiştim. Küçük bir yerde yaşıyorsanız tok satıcılara alışkansınızdır. Onlar için müşteri ile yakından ilgilenmek, müşteriye alternatif sunmak, ürün hakkında detaylı bilgi vermek biraz lükse kaçar, gerek yoktur ama tabi istisnalar da her zaman olabilir ki zaten yazımın esin kaynağı da böyle bir istisnadır. Carrefour, yeni açılmıştı ve içinde TeknoSa da yer almaktaydı. Teknosa’ya da bakayım dedim ve bu mağazaya geldim. Selim Bey isimli yazımızın da kahramanı olan satış danışmanı güler yüzle bizi karşıladıktan sonra nasıl bir ürün baktığımızı öğrendikten sonra bize alternatifleri sunmaya, ürünler hakkında detaylar vermeye başladı. Hatta ben sanki hiç bilmiyormuşçasına sorular sorarak ürün bilgisini bile denedim ve bunda da gayet başarılıydı. Teknosa’nın belirli bir süreyi kapsayan kampanyaları vardır ve bu kampanyaların birinde yer alan bilgisayarı almaya karar verdim. Sadece küçük bir problem vardı. Ben, bilgisayarı peşin alacaktım ancak bunu da bir hafta sonra yapabilecektim. O süre zarfında bu kampanya biterse şansımız yokmuş diyecektim ki bu noktada Selim Bey takdir ettiğim bir öneride bulundu. Bana “ Dilerseniz telefonunuzu bırakın dizüstü bilgisayarın elimizde kalmama durumu olursa ya da kampanya bitimine yakın yeni kampanya hakkında bize bilgi geldiğinde size bilgi vereyim.” dedi. Böylece bilgisayarın kampanyası bitecekse ya da değişecekse bir akşam öncesinden haberim olacaktı ki ben de buna göre tedbirimi alacaktım. Aradan bir hafta geçti ve Teknosa aynı kampanyaya devam etti ancak yeni ürünler de eklenmişti bu kampanyaya. Yeni eklenen ürünlerden biri vardı ki son derece ilgimi çekti ve onu almaya karar verdim. Bilgisayarı Selim Bey’den almaya karar verdim ve Teknosa’ya gittim. HP’nin HP 530 marka dizüstü bilgisayarını aldım. Bilgisayarın yanında 250 GBlık bir de harici hard disk vardı ki satın alma kararıma etkiyen en önemli faktör de bu olmuştu.
Yeni bilgisayarımı ve hard diskimi oyuncağına kavuşmuş bir çocuk edasıyla eve götürdüm ve harici hard diski hemen denedim. Maalesef hard disk bir hata veriyordu. Ertesi gün hard diski Teknosa’ya götürdüm, orada da denediler ve bir sonuç alınamadı. Ellerinde bir tane daha vardı onu da denediler ancak onda da aynı hata vardı. Hal böyle olunca hard diski servise göndermeleri gerekti ancak şöyle bir durum daha vardı ki iki gün sonra ben Türkiye’den ayrılacaktım ve bu bilgisayarı almamdaki en büyük faktör de bu hard diskti ancak yapacak bir şey de yoktu. Esasında vardı ama mağaza müdürü ilgilenmek istemedi. Hard disk başka bir mağazadan istenebilirdi (diğer mağaza aynı şehir de değil de il merkezinde yer almaktaydı.) ancak mağaza müdürü bunu yapmak istemedi. Selim Bey, bana karşı son derece mahcup olduğunu ifade ederken şöyle bir öneride bulundu: “ Biz bu hard diski servise gönderelim ve geri geldiğinde de size kargo ile gönderelim. Ücretini de firmamız karşılayacaktır.” Bu teklif o an için bana mantıklı geldi yalnız kargo gönderme konusunda aklıma soru işaretleri oluşmuştu. Kargoyu yurt dışına göndereceklerdi ve belki de yapacakları masraf bir hard disk ücreti kadar olacaktı. Acaba gerçekten firma bunu karşılayacak mıydı? Şöyle bir şey olabilirdi mesela. Ürün servisten gelir kargoya verilir, kargo gelir ve ücreti de müşteriden istenebilirdi. Türkiye’de olursa hiç şaşmayacağım da bir şey olurdu. Ben hard diski bıraktım ve iki gün sonra da Türkiye’den Kıbrıs’a geldim. Aradan on beş gün geçti ve Teknosa’yı aradım. Hard diskin yenisi ile değiştirildiğini ve hafta içinde kargoya verileceğini öğrendim. Yaklaşık on gün sonra da kargo elime ulaştı. Ücreti Teknosa tarafından ödenmişti ve hard diskte hiçbir problem yoktu. Bilgisayarı Teknosa’dan aldığıma bir kez daha memnun olmuştum. Dahası böyle yakından ilgilenen bir çalışanları olduğu için içten içe Teknosa’yı takdir de etmiştim. Umarım ki Teknosa da böyle çalışanlarını takdir ediyordur. Anadolu’nun küçük bir şehrinde ( Bafra’da ) bu şekilde hizmet veren çalışanlar bugün her firmanın sahip olmak isteyeceği çalışanlardır. Bu noktada ben Selim Bey’e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Gösterdiği gayret ile kendisi belki farkında olmasa da sadık müşteri kazanma adına önemli bir iş yapmıştı.
Bir adam neler yapabilir ya da daha doğru bir tabirle bir satış danışmanı neler yapabilir? İşte size bir örneği…

1 comments:

yinyang dedi ki...

bilgisayar konusunda danışanlardan biridde benim :)) bende teknosadan aldım umarım iyi bişey yapmışımdır...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan