18 Ekim 2008 Cumartesi

Çin işi Güldür Bizi


Daha önceleri yazdığım bir yazı idi bu aslında... Soruman'da yazmıştım. Bu başlığa sebep olan durumun fotoğrafını da çekmiştim de yazı yayınlanırken resmi bulamamış ve yayımlayamamıştık. Bilgisayarımı kurcalarken resim çıktı karşıma ve burada ona yer vermeye karar verdim.

Çin hakkında her gün bir şeyler duyuyoruz. Çin Tehdidi, Çin’in Yükselişi, Çin Nüfusu, Çin’in Üretim Gücü, Çin Malı… Her yerde bir Çin haberi görüyorsunuzdur. Malumunuz üzere denizde kum Çin’de işgücü… Milyarlarca insan hatta robot misali çalışan milyarlarca insan sanırım daha doğru olur.

Bugün piyasalarda her ürünün bir de Çinli hali vardır. Yani Çin’de üretilmiş; ucuz iş gücü ve kalitesizliği sebebiyle muadiline oranla kat kat daha ucuz Çin ürünleri. Çinliler çalışmada ve de kopyalamakta çok üstün bir millet. Bir ürün yok ki bugün pazara girsin de yarın Çin’de aynısı üretilmemiş olsun. Artık “Made in China” yazılı insanlar göreceğiz diye bile bazen korkuyorum. Kopyalamakta üzerlerine yok dedik, öyle ki sorgulama inceleme falan yapılmaksızın doğrudan kopyalıyor adamlar. Nerede Ar-Ge yapanların emekleri, nerede Ar-Ge ye harcanan paralar. Düşünen kim. En son Kumtel firması benzer bir durumla karşılaşmıştı. Yeni geliştirdikleri bir ısıtıcının kalıbında oluşan bir defodan dolayı bu kalıbı atmışlar. Nasıl olduysa işte Çinliler bu kalıbı bulmuş ve defolu olmasına rağmen Kumtel’in piyasaya süreceği yeni ısıtıcıyı defolu olarak piyasaya sürmüştür. Cezayir ya da Fas’a çok büyük bir parti olarak verilecekken devlet bakanı Kürşat Tüzmen’in girişimleri ile bu ürünler pazara girmeden toplattırılmıştı. Bizimki de buna benzer bir hadisenin gözlerimizle tanık olduğumuz halidir.

Bir arkadaşım tatil için Dubai’ye gitmişti. Seyahati tam da Dubai’nin geleneksel alışveriş festivaline denk gelmiş, bol bol gezme imkânı bulmuş. Çin Pazarı elbette ki orada da var. Çin Pazarına giren arkadaşım sırayla gezinirken uzaktan kumandalı oyuncak helikopterleri görmüş ve bir tane almış. -Esasında evinde iki tane uzaktan kumandalı helikopteri var ama görünce dayanamıyor- Sonra biraz daha ileride aynı helikopteri daha ucuza görmüş onu da almış, derken biraz ileride biraz daha ucuza… Böyle böyle derken tam 5 tane helikopter almış. Alışveriş çılgınlığı bu mudur acaba ?

Seyahat dönüşü helikopterleri getirip salonun ortasına sergi misali serdi. Birkaç tanesini hediye olarak almış. Maksat hepsi çalışıyor mu diye kontrol etmek. Sırasıyla hepsini kutusundan çıkarıyor, kumandanın pillerini takıp ilk uçuşlarını yaptırıyoruz. Bir nevi kalite kontrol yani. Derken gözüm helikopterlerin bulunduğu kutulara takıldı. Tabi ki hepsi Çin Malı. Birinin üzerinde “For Ages 8+” yazıyor. 8 yaş üstü için yani. Tamam bu gayet normal. Sonra diğer kutuya bakıyorum. Onda da öyle bir şey yazıyor ama bu Çinli firma sanırım birazcık dikkatsiz davranmış ki tam bir kopyalama yapamamışlar. Onların kutusunun üzerinde “For Ages B+” yazıyor. B üstü yaş için ne demek acaba? Canım adamlar ne yapsın Latin alfabesini sanki her an mı kullanıyorlar… Ha 8 ha B benziyor işte… Bunu gösterdiğim arkadaşım kahkahayı patlattı, güldük eğlendik. Ah Çinliler akşam akşam güldürdünüz bizi…

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan