13 Aralık 2010 Pazartesi

Etki Alanı Blogger Olan Sitelerin Görünmemesi ve Çözümü

Bir kaç ay evvel benzer bir problem ile karşılaşmıştım ancak o zamanlar siteme daha yeni yeni başladığımdan çok üzerinde durmamış, duramamıştım.

Aralık başında yine benzer bir sorun yaşamaya başladım. Bu kez konuyu daha dikkate değer buldum. Sahip olduğum site İngilizce içerikli ve doalyısıyla yurtdışından gelen ziyaretçi sayısı daha fazla. Onların tarafında bir sıkıntı yok zaten ama ziyaretçi Türkiye'den olunca güzel ülkemin güzel yasaları/yaptırımları birer engel olarak beliriveriyor. Konu genel hatları ile Google ve Telekomunikasyon Kurulu arasında olan birşey ancak sonucu bizleri derinden etkiliyor.

Uzun aramalar sonrasında aklıma yatan bir yöntemi denemeye karar verdim ve mutluyum ki sorunu da çözdüm. Sonra burada sizlerle paylaşmaya karar verdim. Olur da bir kişi faydalanır, ne ala kendi adıma.Öncelikle yapmanız gereken www.google.com/a/websitem.com(kendi websitenizin adı)
adresine girmek. Buraya girdikten sonra kullanıcı adı ve şifre yazmanız istenecektir. Eğer bunları hatırlamıyorsanız "Şifremi unuttum" diyerek kullanıcı adı ve şifrenizi elde edin. Buraya girdikten sonra izleyeceğiniz adımlar sırasıyla şöyle olacaktır.
  1. Domain Settings (Etki Alanı Ayarları) kısmına gidin
  2. Buradan Etki Alanı adı kısmının altında Gelişmiş DNS Ayarları kısmına gidin
  3. Gelişmiş DNS ayarları kısmında şifre/kullanıcı adı gibi bilgilerin olduğu bir ekran karşınıza çıkacaktır. Hemen altında da "Sign in to DNS Console" linkine göreceksiniz. Oraya tıklayın
  4. Açılan pencerede bir önceki yerde yazan kullanıcı adı ve şifrenizi yazın
  5. Önünüze gelen yerde aşağıdaki resme benzer bir ekran gelecek karşınıza. Websitenizin adının yazdıgı kısma iki kere tıklayın
      6. Websitenizin adının yazdıgı kısma iki kere tıklayınca karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada Total DNS diye bir bölüm göreceksiniz onun altında yazan "Launch" kısmına tıklayın.

Asıl hikaye burada başlıyor. Şimdi  A (Host), CNAMES, MX şeklinde giden tablolar göreceksiniz. CNAMES tablosunda www yazan satırı bulun. Bu satırın sonunda bir çarpı işareti göreceksiniz. Buraya tıklayarak o satırı silin. Aşağıdaki resimde 1 ile gösterilen alanSonra A(Host) kısmına gelin yukarıda Add a new record yazan yere basın. Açılan pencerede host name kısmına www yazın.  Points to IP Address kısmına da 216.239.32.21 yazın. TTL 1 hour seçin. OK deyin çıkın.

İşlem bitmiştir. Hayırlı olsun artık websitenize Türkiye'den de girilebilir.

Konu ile ilgili araştırma yaparken bu konuya en güzel ve doğru açıklamayı yapan Pınar' a buradan teşekkür ediyorum bir kez daha.

Ayrıntılı bilgi için şurayı da inceleyebilirsiniz.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan