28 Eylül 2011 Çarşamba

Müşteriyi Sesinden Tanımak- Sesli İmza

Son zamanlarda televizyonlarda dönen bir Vodafone Reklamı var Sesli imza ile ilgili olarak.. Ayşe Yılmaz adlı vatandaş çağrı merkezine yeminler ederek Ayşe Yılmaz olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Sonra Vodafone'un süper kahramanı gayet antipatik bir şekilde kapıdan bacadan yardıma koşuyor ve Ayşe Yılmaz'a Vodafone'un sesli imzasından bahsediyor.. Reklam, sesli imzayı belki güzel anlatıyor ama hikayenin genelinde sıkıcı bir anlatım var.

Hazır sesli imzadan laf açılmışken, nedir bu sesli imza, ne işe yarar, dahası işe yarar mı bunun üzerine birşeyler yazayım dedim.. Her  insanın parmak izi, retinası kişiye özel olduğu gibi, ses rengi de kişiye özeldir ve bu özellik teknolojinin de yardımıyla bize yeni kapılar açmaktadır. Ses renginin kişiden kişiye değişiyor olması, sesin de tıpkı parmak izi ya da retina gibi güvenlik teyit işlemlerinde kullanılmasına olanak sağlamıştır.

Sesli İmza Nasıl Çalışıyor ?

Sesli İmza  temelinde biyometrik bir ses analizi sonucuna dayanır. Belli sayıda kaydedilen ses biyometrik analiz sonucunda bir puan aralığına yerleştirilir.Genelde Sesli Yanıt Sistemlerinde müşterinin bir cümleyi tekrarlaması istenir. Örneğin bu ifade Avea'da "Aveada şifrem sesimde saklı" cümlesidir. Sesin ortam seslerinden dolayı net olmaması durumunda ses kaydının yanısıra mesela doğum tarihi de tuşlanarak tam bir güvenlik duvarı kurulmuş oluyor. Müşteri daha sonra çağrı merkezini aradığında telefonda müşteri temsilcisine doğum tarihini, anne kızlık soyadını ve benzeri güvenlik cevaplarını vermeden doğrudan  hizmet alabiliyor.

Bu sayede çağrı merkezini arayan müşteriler bu uygulamayla kendileri süreci yöneterek müşteri temsilcisine bağlı geçirdikleri süreyi azaltabiliyor.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan