1 Mart 2008 Cumartesi

99 Duvar

Duvarlar... Bir engel ve bazen de bir koruma. İçeridekiler için koruma, dışarıdakiler için engel. Ya da bazen tam tersi...içeridekiler için engel, dışarıdakiler için engel... İki dünyayı ayıran bir çizgi..

Bir zamanlar bir fıkra okumuştum ya da bir arkadaşım anlatmıştı. Fıkra kısaca şöyleydi:
"İki deli bir gün artık çok sıkıldıklarından duvarlar ardında olmaktan ve de merak ettiklerinden dışarıdaki hayatı kaçmaya karar verirler. Ama bulundukları hastaneden kaçmak zordur. Zira 100 duvarı vardır. 100 duvarı da aşarlarsa kurtulacaklardır. Engelleri aşmak kavuşacakları karşısında hiçbirşeydir. Verirler kararlarını, kaçacaklardır. Başlarlar, bir duvar, iki duvar, on duvar, yirmi duvar...Böyle giderler...Çok yorulmuşlardır ama buna değecektir. Delilerden biri ötekine döner ve "Daha kaç duvar var. 99 duvar geçtik. Biteceği yok bunların. Ben çok yoruldum. Dönüyorum geri." der diğeri de ona katılır ve dönerler." Tam kurtulmaya ramak kalmışken vazgeçip kaybederler.

İki sene önce bir yazı yazmıştım. Balık mı Tutalım? İş mi Kuralım? diye sormuştum kendime. Balık tutmayla iş kurma arasındaki benzerlikleri, dahası paralelliklerini incelemiştim. 3 senelik çabalarımın ardından kendimi bazen o delilerden biri gibi görüyorum. Acaba diyorum 99.duvardan mı geri dönüyorum. 3 sene öyle ahkam kesecek kadar uzun bir zaman değil belki ama işte kendime çıkarımlarda bulunmaya çalışıyorum kendimce. İlerleyen günlerde bu balık tutma üzerine biraz daha kafa yorup bir yazı daha yazacağım iki sene sonra...Türkiye'de girşimci olmanın zorlukları, Türkiye'de iş etikleri ve iş etiki sözünün nasıl sömürüldüğü üzerine bir yazı olacaktır zannımca.

Özetle demek gerekirse insan hayallerinin peşinde koşmalıdır, gerçekten kopmadan. Gerçekten kopmamak çok önemli zira hayal aleminde yaşayanlar maalesef kaybetmeye mahkumdurlar.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan