11 Mart 2008 Salı

Yazım Yanlışları ve Kültür Bakanlığı

Mersin tatilimde ilk ziyaret ettiğim yer Ashab-ı Kehf mağarası idi. Yedi Uyuyanlar olarak da bilinen bu olay hem müslümanlıkta hem de hristiyanlıkta yerini almıştır. Bu olay kendini Tanrı ilan eden hükümdarın zulmünden kaçan 6 vezirinin bir mağarada 309 sene uyuması anlatılır. 7. uyuyan da bu 6 vezire eşlik eden çoban köpeği "Kıtmir"dir. Mağaranın ön tarafında bir cami yapılmış, caminin minaresi Mimar Sinan'ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii'nin minaresinin kopyası ve binaya harika bir ihtişam veriyor. Yazıktır ki bu minarede de pek çok kişinin adını görebiliyoruz. Bir insan sevgilisinin adını minareye ne diye yazar düşündük bulamadık.

Ashab-ı Kehf Mağarasına giriyoruz. Girişte bir yeri demir parmaklıklarla çevirip üzerine Ashab-ı Kehf yazmışlar. Kültür Bakanlığı sağolsun biz ziyaretçilerini düşünmüş ve bir bilgilendirme panosu koymuş girişe yakın bir yere.... Zaten bu yazımın asıl konusu da bu...

İlkokul üçüncü hadi bilemediniz dördüncü sınıfından itibaren bağlarçların yazımı konusu işlenir Türkçe dersinde. Bir bağlaç vardır başa bela... dahi anlamındaki "de" bağlacı. Bu bağlaç ayrı yazılır. Türkçenin en basit kurallarından biridir. Eğer o "de"yi cümleden çıkardığında cümlenin anlamı değişmiyorsa o "de" ayrı yazılar. Herhangi bir bulunma halini belirtmediğinden kelimeye bitişik yazarsanız yanlış yapmış olursunuz. Bunu ben ve dahi çocuklar bile bilirken acaba bu bilgilendirme panosunu hazırlayan kişi nasıl bilmez. Yukarıdaki fotoğrafa tıklarsanız fotoğrafın orijinal boyutu açılacaktır. Bir iki dakikanızı ayırın ve okuyun sayın bakalım kaç tane "de" hatası var... 4 mü dediniz ? Yok yok, artırın...5 de değil...O kadar hata neredeyse bir cümlede var... Ah keşke, hatalar bu kadarla sınırla kalsa... Eksik cümle mi demezsiniz, garip yüklemler mi demezsiniz... Ne ararsanız var mübarek... Günlük konuşma dilinde geleyim edeyim yerine "gelim ,edim" diyebilirsiniz ama yazarken bu şekilde yazamazsınız. Ama yazılmış işte... Bunu kim hazırlamış bilmiyorum ama ne kaymakamlık ne de Kültür Bakanlığı bu işe özen göstermemiş belli.

Yolunuz düşerse gidin yine de görün derim bu yeri. Tarihi açıdan gerçekten görülmesi gereken bir yerdir ama gitmezden evvel internetten araştırma yapıp gidin daha iyi...Oradaki bilgilendirme panosuna güvenmeyin.

1 comments:

yinyang dedi ki...

benden kötüleri de varmış demek ki...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan