11 Mart 2008 Salı

Mersin'de...Cennet Cehennem


5 günlük Mersin tatilimin en güzel gezisi Cennet Cehenneme yaptığım geziydi. Cennet ve Cehennem Mersin Narlıkuyu köyüne 2 km uzaklıkta yerler. Cehennem çukuru (the pit of hell) 50 metre çapında 128 metre derinliğinde bir çukur... Mitolojiye göre Zeus, ateş saçan ejderha Tifon'u Etnaya sonsuza dek hapsetmeden önce onu burada zapt altında tutmuş... Çukurun dip taraflarındaki kayaların simsiyah oluşu insanın gözünü karartıyor bi an... Acaba ejderhanın alevleri mi kararttı bu taşları diye düşünüyor insan... Cehennem çukurunu tepeden izledikten sonra sıra geliyor Cennet Çöküğü'ne.

Cennet Çöküğü (The Chasm of Heaven) isminden de anlaşılacağı üzere burası yer altı sularının yatağında oluşan kimyasal bir çöküntü sonucu ortaya çıkmış büyük bir çöküntü. 452 basamaklı bir merdivenle en altına kadar inilebiliyor. 135 metre derinliğe kadar ulaşan bu çöküğün içindeki mağaradan Cennete ulaşılabildiğini inanılıyormuş. Mağaranın girişinde bir de manastır mevcut. Dibe inmek yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Çöküğün içindeki dikitler kesinlikle görülmeye değer. En dipte hava oldukça serin, dışarıda yakıcı güneşin burada hiçbir etkisi olmuyor.

Cennet Çöküğü'nde de bir önceki yazımda bahsettiğim benzer manzaralarla karşılaşıyorum. Aşkını yazanlardan tutun da sanki çok merak ediyormuşuz da bizi merakta bırakmamak istercesine yazılan "ben buradaydım"lara kadar binlerce can sıkıcı yazı...

En dipte mağaranın akustiğine eşlik eden su sesleri duyuyorsunuz. Sarkıtlardan damlayan su damlaları hafif bir müzik edası ile ziyaretçileri karşılıyor adeta... Yaklaşık bir saatlik hafif yorucu gezinin ardından kendimizi yukarıdaki küçük restorana atıyor, peynirli gözlemenin ve silifke ayranının tadına bakıyoruz.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan