2 Mayıs 2010 Pazar

Kapadokya ( Güzel Atlar Diyarı) - 2.Gün- Göreme Açıkhava Müzesi


Kapadokya'ya yaptığımız gezinin ikinci gününde öğle yemeğinden sonraki durağımız Göreme Açıkhava Müzesiydi. Göreme ortalama altı yedi bin nüfuslu şirin küçük bir yerleşim yeri. Bu bölgenin bir diğer özelliği ise Kapadokya bölgesinde "kaya otel"in en çok olduğu yer olması. Kaya oteller, son derece butik, az sayıda odaya sahip. Orijinal bir ortama sahip olması sebebi ile odukça yoğun ilgi görüyor ve bu otellerde boş yer bulmak neredeyse imkansız.

Göreme açıkhava müzesi Göreme Vadisi içinde yer alan bölgenin en büyük açıkhava müzesi. Göreme Açık Hava müzesinde bölgenin en önemli kiliseleri yer alıyor. Bu kiliseler Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise ve müzenin biraz dışında Tokalı Kilise.

Kapadokya'da dini eğitimi başlatmış kişi olarak bilinen Aziz Basil'in de burada bir şapeli var. Aziz Basil, Kayseri'de eğitim almış, sonrasında Kapadokya'ya dönerek burada Hristiyanlık eğitimini başlatmış.Kliselerde kök boyası ile yapılmış, orijinalliğini günümüze kadar korumuş onlarca fresko var. Son derece ilgi çeken bu freskolarda Hristiyanlığın bir nevi tarihi resmedilmiş. Aziz George ve Theodere ilk hristiyanlardan ve Hristiyanlık düşmanlarına karşı savaşmışlar. Bu sebeple Theoder e freskolarda genellikle at üzerinde resmedilmiş.

Çarıklı Kilise, İsa'nın bir freskoda ayağında çarıklı olduğu halde resmedilmesi sebebi ile bu ismi almış. Çarıklı Kilise'nin bölgedeki diğer kiliselerden farklı olarak İsa'nın çarmıha gidişi ve çarmıhtan alınışı freskolarını barındırmasıdır. Bunun yanısıra, isa'nın doğumu, üç müneccimin tapınması, vaftiz, İsa'nın bir mucize olarak Lazarus'u diriltmesi, Kudüs'e Giriş ve İsa'nın göğe yükselmesi gibi sahneler resmedilmiştir.

Yılanlı Kilise ismi ise aslında gerçek adı Aziz Onuphrius olmasına rağmen freskolarda yer alan yılan motiflerinden gelmektedir. Azize Onuphtrisu çok güzel bir kadınken erkeklerin sürekli kendisini rahatsız etmesinden bıkmış ve Tanrı'ya yalvararak erkek olmuştur. Bu mucizenin bir göstergesi olarak da belden üstü erkek bedenine dönüşmüştür ve kilisede de bu şekilde resmedilmiştir.Yılanlı Kilise'deki bir diğer önemli fresko ise Helena ve Constantin freskoları. Bu fresko, Roma'nın Hristiyanlığı kabul etmesini gösteriyor. Helena'nın elindeki haçın Kudüsten geldiğine inanılıyor.

Göreme Açıkhava müzesi daha yeniye kadar gerekli ilgiyi görmemiş, bu sebeple de burada yer alan eserler günümüze çok daha iyi vaziyette çıkmaktan maalesef mahrum kalmışlar.

Açıkhava müzesinden çıkıp otobüslere doğru giderken Tokalı Kilise önünden geçtik. Rehberimizi Tokalı Kilise hakkında kısa bir bilgi verirken isminin de nereden geldiğini öğrendik. Kilise içinde iki tane altından yapılmış toka süslermiş duvarları ancak bu altın tokalar çalınmış. Sonrasında da onların yerine temsili tokalar konulmuş. Bu sebeple buranın adı da Tokalı Kilise olarak kalmış.

0 comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Labels

14 şubat 1994 unesco kültür mirası 2 ağustos sertab erener konseri 22 nisan 22 nisan dünya günü 23 nisan 4440375 Adam Faver adsl adsl hızı ağaç akademik spam Alfred Chandler alışkanlık alışmak amazon kindle amos koyu anıtur arastacılar ashab-ı kehf askerlik aslolan aşktır aşk avanos avanos restoran Avea avea sesli imza ayşe arman azim aziz basil aziz george aziz onuphrius aziz theodere back up balık balkonda düşen pc bayat ekmek bayat ekmek satışı bencillik beyazıt kulesi beyazıt kulesinde hava tahmini beyazıt yangın kulesi biopro bir varmışım bir yokmuşum blackberry blackberry hediye uygulamalar blackberry kesintisi blog blogger bloggerda yeni görünümler bolu böyle korunamazsınız bu böyle cehennem cemiz topuzlu cennet charles handy çarıklı kilise çiçek sepeti çiçek sepeti mail adresi çiçek teslimatı çin çin malı çocukluk Deneyimler dinamik görünüm doğum günü Dustin Hoffman duvar dünya günü e-ink earthday ekmek satışı elektronik kitap okuyucu elmalı kilise engel eski çarşı Eskişehir etki alanı bloggerda olan websiteleri FCT fenerbahçe fikriniz çöpe gitmesin filler ve pireler fotoğraf gemiler GeziNotları girşimcilik google analytics gölcük gölcük milli parkı gördüklerim göreme açıkhava müzesi gül şurubu günlüklü güvercinlik vadisi güzel atlar diyarı harbiye açık hava hatıra hayal hayat ekspres Haydarpaşa haydarpaşa garında yangın haydarpaşa tren istasyonu Henri Charriere herşeyden biraz heryöne sınırsız tarife hizmet kalitesi HP hürriyet pazar ikimiz bir fidanın ikinci abdülhamit inovasyon iphone iphone 3G iphone satışı iphone turkcell iphone uygulamaları istanbul iş dünyası John McConnell kabak kapadokya kapadokya şarabı kaputaş karşı mahalle keder kelebek kelebekler vadisi kıbrıs kıbrıs günleri kızıl çukur kızıl vadi kızıl vadide gün batımı Kişisel kişisel blog kitap kitap basımı kod konseri koparılan çiçekler kopya ürün kral konserleri LAP LAMBERT Academic Publishing mersin mutluluk müşteri memnuniyeti nankör kedi narlıkuyu nehir netbook nostalji o tabak bitecek klibi okuduklarım Olasılıksız ortakent OrtayaKarışık ovabükü panaroma papillon para pazar pdf peribacaları profilo Rastladıklarım ReklamArası reklamlar rengarenk RIM RIMden Hediye sadakat safran safran çiçeğinin faydaları safranbolu Sakarya Ekspresi satış danışmanı seben sertab erener sesli imza sevgililer günü sevilla sevinç seyahat sınırsız tarife solan güller sony reader Steve McQueen strateji şeker bayramı tanıtım tatil TEB TEB Akıl fikir yarışması teknoasistan teknoloji teknosa teknosa deneyimi tokalı kilise tren Tren Saatleri ttnet turasan turasan şarapları turk telekom Turkcell türban türk telekom Türk'ün zekası uçhisar uçhisar kalesi ulusoy turizm unutmak üç güzeller peribacaları ürgüp Vodafone vodafone sesli imza websitem neden görüntülenemiyor wordpresse google analytics kodu nasıl konur yağmur yapı yazım yanlışları yedi uyuyanlar yemeniciler arastası yılanlı kilise yüksek lisans tezi zaman zeus tapınağı zor kadın
 
Copyright 2009 HeRşEyDeN BiRaZ. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. WP by Masterplan